مقدمه

طراحی و ساخت سازه­ های نوین یکی از اصلی ­ترین عرصه­ های تحقیقاتی در صنعت ساختمان است. امروزه بهره ­مندی از سازه­ های شکیل­تر  به عنوان سازه های نمایان از جمله موارد رو به رواج در ساخت و ساز جهانی است. این سازه ­ها علاوه بر دارا بودن ظاهری زیباتر، عملکرد مناسب­تر و مرتبط­تری با سایر عناصر سازه­ ای و غیر سازه ای نیز به همراه دارد. این مورد در صنعت نما که در ارتباط تنگاتنگ با ظاهر پروژه و همچنین بهره مندی هر چه بیشتر از دید مطلوب به اطراف پروژه می­باشد، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. در این گردآوری سعی بر معرفی سیستم­ های سازه­ ای نوین در صنعت نما و به طور ویژه پوشش­ های شیشه­ ای شده است.

کابل-موليون

در مقابل سيستم سازه ي کابلي، سيستم کابل-موليون ديد بصري بهينه را در دهانه هاي يک طرفه فراهم مي آورد. کابل ها عمودي يا افقي کشيده مي شوند، و جام هاي شيشه مي توانند مستيم و يا منحني باشند. دفتر مرکزي پرديس دانشگاه در سياتل شامل سيستم کابل-موليون است که حدودا 26 متر را پوشش مي دهد.

سيستم کابل-موليون افقي با کابل مضاعف در موزه ي واشنگتن استفاده شده است. طراحي شامل ميله ي فولادي است که نيروهاي وسط دهانه را انتقال داده و افت ارتقاع کابل ها را کاهش مي دهد.

به عنوان سازه ي شبکه ي کابلي، در نواحي مشخصي با استفاده از فرآيند جک هيدروليک پيچيده، پيش تنيدگي بايد به سيستم کابل-موليون اعمال شود. شبکه هاي شيشه اي نازک در نتيجه ي تراکم بيشتر عضوهاي کابلي، مقدار پيشتنيدگي اوليه ي هر يک از کابل ها را کاهش مي دهد ( اگرچه نيروهاي عظيم پيشتنيدگي در برخي موارد تغيير شکل ها را محدود مي کنند)

 

شبکه ي کابلي

شبکه ي کابلي نماينگر نهايت زيبايي در سيستم هاي سازه اي مينيماليستي هستند و شفافيت مطلوبي را هنگامي که تاثير نماي يک دست شيشه اي مد نظر باشد، فراهم مي آورد. فراي اتو نقشي کليدي در توسعه و فراگيري شبکه هاي کابلي به عنوان سيستم سازه اي در دهه 1960 و 70 ايفا نمود. اما اين هلموت جان معمار و شرکت مهندسي اسکاليچ برگمن بود که با بيشترين خلاقيت در اجراي پروژه ي هتل کمپينسکي در سال 1992 از تکنولوژي بهره برد. همچنين سازه ي شبکه ي کابلي مسطح نماي هتل مونيخ موجب تشديد جهاني اين علاقه مندي در استفاده از شبکه هاي کابلي به عنوان فرم معمارانه ي نماهاي شيشه اي شد.

اين سيستم سازه اي، وزن شيشه ها را با شبکه اي هندسي از کابل هاي پيشنيده تحمل مي کند. طراحي مي تواند به صورت تخت و يا با انحناي مضاعف انجام شود. يک بست، کابل ها را در نقطه ي راس به يکديگر قفل کرده و شيشه ها را به شبکه متصل مي کند. نيروهاي عظيم پيشتنيدگي شبکه ي سازه اي نيازمند هماهنگي اوليه پيمانکار نما با مهندسان ساختمان است.

شبکه هاي کابلي به عنوان سازه هاي مينيمال مطرح هستند به ويژه هنگامي که از قاب فلزي مورد نياز به منظور تطبيق بارهاي بزرگ پيشتنيدگي چشم پوشي شود. کابل ها و اتصالات معمولا از جنس فولاد ضد زنگ انتخاب مي شوند که در نتيجه ي دوام بسيار بالاي آن ها، هزينه هاي نگهداري ديوارهاي شيشه اي کاهش مي يابد، مانند ساختمان وان نورث ويکر در شيکاگو.

کابل هاي پيشتنيده بايد در پروسه ي پيچيده ي جک هاي هيدروليک به کارگرفته شوند. وسايل و روش هاي نصب اولين مواردي هستند که براي همه ي سازه هاي کابلي مورد بررسي قرار مي گيرند. اين شبکه ي کابلي عظيم با استفاده از کابل هاي پل هاي معلق دهانه اي حدودا صد متري را پوشش مي دهد.

شبکه هاي کابلي با انحناي مضاعف نيز قابل توليد هستند. ساختمان Security & Exchange Commission Headquarters  در واشنگتن ديواري با شبکه ي کابلي انحناي مضاعف با مدول هاي 60*90 و اسکاي لايتي با مدول هاي 60*60 را شامل مي شود.

خرپاي کابلي

با استفاده از خرپاي کابلي، ما گام مهمي در پيشرفت در جهت نيل به سيستم هاي شفاف و سبک سازي سازه اي برداشتيم. در حالي که خرپاهاي کابلي، هم از منظر طراحي و هم شکل بندي بسيار متفاوت هستند (فرم هاي عمودي، overhead، طاقي و گنبدي همگي قابل حصول هستند)،  معمولا با استرات هاي عنکبوتي که به عنوان تنها عضو فشاري اين سيستم ها عمل مي کند، شناخته مي  شوند. خرپاهاي کابلي با استفاده از انتقال نيروهاي پيشتنيدگي به اعضاي کششي خرپا، ايستايي را فراهم مي آورند. بر مبناي شرايط دهانه و بار، نيروهاي پيشتنيدگي موردنياز مي توانند بسيار بزرگ باشند، و بايد با استفاده از سازه هاي جانبي ساختمان تحمل شوند. بنابراين، شناخت اين نيروها و آگاه ساختن مهندسان ساختمان از وجود آنها در مراحل اوليه ي فرآيند طراحي بسيار مهم است.

در اين جا خرپاهاي کابلي بر خطوط عمودي شبکه ي شيشه قرار گرفته اند تا در مقابل بارهاي جانبي به ديوار شيشه-اي مقاومت کنند.

اتصالات عنکبوتي ضد زنگ ريخته گري شده در انتهاي خارج از صفحه ي نقاط اتصالات عنکبوتي، شيشه ها را به سيستم سازه اي متصل مي کند. خرپاهاي کابلي با قابي لوله اي به اين سيستم سازه اي سلسله مراتبي متصل هستند. کاربرد افقي سيستم خرپا-کابل در اينجا تحمل پوسته ي سقف شيشه اي ساختمان است. به نقاط اتصال نگهدارنده ي سيستم شيشه اي دقت کنيد. با تغييرات اندکي در اين سيستم، يک خرپاي کابلي افقي به منظور مهاربندي شبکه ي معلقي از موليون هاي فلزي که ساپورت هاي به هم پيوسته اي براي سيستم شيشه اي يکپارچه را فراهم مي آورد، استفاده شده است، شيوه اي که شفافيت و موارد اقتصادي را با هم ترکيب مي کند.

 

 

با تشکر

آقای مهندس درازگیسو

و تیم تحقیق و توسعه

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه پیامکیشماره همراه:

عضویت لغو عضویت

لطفا شماره خود را بدرستی وارد نمائید!